Podobał Ci się artykuł?
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa)
2 minuty

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest jedną z nieswoistych chorób zapalnych jelit. Schorzenie to ma charakter autoimmunologiczny i przewlekły. Do dziś nie są wyjaśnione przyczyny rozwoju tej choroby, jednak coraz więcej badań wskazuje, że kluczowe znaczenie, dla osób żyjących z nią żyjących, ma mikrobiota jelitowa.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy
Częste biegunki, najczęściej z domieszką śluzu i krwi, bolesne skurcze brzucha, nudności – to kilka z najczęstszych objawów colitis ulcerosa (czyli WZJG). Ponieważ objawy te nie są specyficzne, chorzy na WZJG często latami, nie otrzymują diagnozy ich stanu zdrowia. Dodatkowo, WZJG często współwystępuje z Zespołem Jelita Drażliwego, którego objawy są podobne do autoimmunologicznej choroby jelit. Postawienie diagnozy utrudnia również fakt, że owrzodzenie jelita grubego charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji. Wykonanie badania kolonoskopowego w okresie gdy owrzodzenie jelita grubego jest nieaktywne, może nie dać jednoznacznej odpowiedzi, a w sytuacji gdy dostęp do takiego badania, wymaga miesięcy oczekiwań, może tak właśnie się stać.
Życie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego
Ponieważ choroba ma charakter przewlekły kluczowe znaczenie dla komfortu życia ma nauka na funkcjonowania z chorobą. Pacjenci, który rozpoznają objawy zapowiadające zaostrzenie, wykonują regularnie badania, prowadzą obserwację, które czynniki zaostrzają objawy, mogą szybciej i trafniej reagować. Istotnym czynnikiem jest dobór odpowiedniej farmakoterapii, która nie tylko złagodzi objawy i wydłuży czas remisji, ale będzie działała też chemoprotekcyjnie, gdyż WZJG łączy się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.
Badania na tę chwilę nie potwierdziły, czy chorzy powinni kierować się konkretną dietą. Wiele propozycji znajdziesz wpisując w wyszukiwarce hasło takie jak „wrzodziejące zapalenie jelita grubego dieta”. Istotne jest jednak by obserwować które posiłki mają wpływ na komfort jelitowy. Pomocne będą również wszelkie aktywności rozładowujące stres – może być to sport, spacery, czy poświęcanie czasu swoim pasjom. Stresu nie da się uniknąć, ale można nauczyć się sobie z nim radzić. Jeżeli wiemy, że w naszym życiu zbliża się napięty okres, warto porozmawiać o tym z lekarzem gastrologiem i przygotować się do zmian jak najlepiej.
Reasumując, komfort chorych na WZJG zależy w dużej mierze, od znalezienia swojego indywidualnego punktu równowagi – zarówno w aspekcie farmakologicznym jak i stylu życia. Ważna jest tu np. wspomniana wcześniej dieta przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Choroby nie należy bagatelizować ponieważ nieodpowiednie zarządzanie nią, będzie prowadziło do degeneracji jelita, zwiększenia częstotliwości objawów, a w najcięższych przypadkach może być potrzebna resekcja jelita grubego.
Czy WZJG da się wyleczyć?
Jak wyleczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego? Niestety najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Niemniej jednak można istotnie wydłużyć okresy remisji, a doświadczenia pacjenckie wskazują, że choroba daje istotnie mniej objawów po skończeniu 50 roku życia. Ponadto gdy leczenie konwencjonalne jest nieskuteczne, może być wdrożone leczenie biologiczne WZJG, stosowane wtedy preparaty są wytwarzane przez organizmy żywe. Obecnie coraz więcej nadziei na podniesienie komfortu życia dają badania nad mikrobiotą jelitową.
Stan dysbiozy jelitowej może w istotny sposób wpływać na zwiększenie częstotliwości i intensywności rzutów choroby. Od niedawna pacjenci chorzy na nieswoiste choroby zapalne jelit, mają możliwość przebadania swojego mikrobiomu jelitowego i sprawdzenia, czy znajduje się on w równowadze, a następnie dobrania zestawu szczepów eubiotycznych dopasowanych do konkretnej sytuacji danej osoby. Takie rozwiązanie niesie szereg korzyści, właśnie dlatego, że bierze pod uwagę szereg indywidualnych czynników. Jak już pisaliśmy wcześniej, we Wrzodziejącym Zapaleniu Jelita Grubego kluczowe znaczenie ma poznanie własnego ciała i zrozumienie choroby z którą się żyje. Badanie mikrobiologiczne dostarcza właśnie takiej wiedzy. Przyjmowanie zestawu szczepów eubiotycznych dopasowanego do konkretnej sytuacji chorego, może w znaczący sposób podnieść jakość życia.
Poznaj precyzyjną metodę
zwalczania dysbiozy jelitowej
Analiza + diagnoza
Możesz zamówić samą analizę, aby nasz specjalista sprawdził, czy nasza kuracja jest odpowiednia dla Twojego stanu zdrowia
