_g8a0613

Kim jesteśmy?

Instytut Mikrobiomiki powstał jako konsorcjum trzech firm, z których każda wniosła niezbędne kompetencje, aby to przedsięwzięcie mogło się rozwijać.

Ludzie stojący za tym projektem to naukowcy i praktycy wywodzący się z rozmaitych dziedzin wiedzy od mikrobiologii, przez biotechnologię, chemię, socjologię po informatykę i ekonomię. Ten zróżnicowany zespół ludzi połączyła wspólna pasja – mikrobiom. Wierzymy, że wspólnie uda nam się poprawić jakość życia wielu osób.

W skład konsorcjum wchodzą: firma BioticFoods, która dysponuje unikatową biblioteką szczepów bakterii probiotycznych, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej New Line Clinics, zajmujący się diagnostyką medyczną oraz Healthily, spin off lidera polskiego rynku leków OTC – USP Zdrowie. Pierwszy projekt zespołu to autorska metoda likwidacji dysbiozy jelitowej za pomocą celowanych eubiotyków.

_g8a0423

Co nas inspiruje?

Instytut Mikrobiomiki został powołany w celu promowania i wykorzystywania zdobyczy jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej nauki – mikrobiomiki.

_g8a0464

Odkąd dowiedziono, iż organizm człowieka to w istocie superorganizm składający się z ludzkiego ciała oraz zamieszkującej je mikrobioty, stało się jasne, że należy zmienić podejście do ludzkiego zdrowia.

Mikroorganizmy zamieszkują przeróżne układy i przestrzenie naszego ciała. Znajdziemy je w jelitach, na skórze, w drogach oddechowych, w układzie moczowo-płciowym czy mleku matek. Większość tych mikrobów to coś więcej niż „dobre bakterie”. Pełnią one bowiem krytyczne funkcje metaboliczne, fizjologiczne, regulacyjne i obronne oraz produkują witaminy niezbędne dla ludzkiego zdrowia i życia.

_g8a0505

Tymczasem, większość stosowanych procedur medycznych koncentruje się wyłącznie na organizmie człowieka. Często dochodzi do niezamierzonego uszkodzenia mikrobioty i w konsekwencji do rozwoju epidemii tzw. chorób cywilizacyjnych.

Uszkodzenie mikrobioty osłabia naturalny system obronny człowieka. Staje się on wówczas bardziej podatny na infekcie, choroby metaboliczne i zapalne. W rezultacie większość mieszkańców krajów rozwiniętych wraz z wiekiem zaczyna przyjmować rosnącą liczbę leków, co jeszcze bardziej zaburza równowagę superorganizmu, tworząc efekt błędnego koła.

_g8a0519

Mikrobiota zamieszkująca ludzkie ciało wpływa na jego neurochemiczną i endokrynologiczną regulację tworząc swego rodzaju sprężenie zwrotne z organizmem gospodarza. Sytuacja ta nie jest wyjątkowa dla człowieka. Wszystkie organizmy wyższe żyjące na ziemi funkcjonują w podobny sposób, jako złożone superorganizmy. Można zatem mówić o fundamentalnej zasadzie natury, która wynika z historii ewolucji życia na ziemi.

Naszym zdaniem nadszedł czas by uwzględniać mikrobiotę jako istotny element ludzkiego zdrowia. Jesteśmy przekonani, że pozwoli nam to żyć nie tylko dłużej ale przede wszystkim lepiej.

Wiedza

Mikrobiota na nocnej zmianie –

Praca zmianowa zaburza mikrobiotę jelitową wywołując dysbiozę. Probiotyki mogą poprawić stan mikrobioty i zmniejszyć negatywne skutki tego typu pracy.

Barbara Dąbrowska-Górska

Celiakia a dysbioza jelitowa – co wiemy o tej zależności?

Celiakia jest powiązana z dysbiozą - zaburzeniem mikrobioty jelitowej. W łagodzeniu objawów pomocne są probiotyki, które przywracają równowagę mikrobioty.

Barbara Dąbrowska-Górska

Czy skóra to „lustro”, które pokazuje stan mikrobioty jelitowej?

Mikrobiota skóry jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry i jest bardzo ważna dla jej stanu. Mikrobiota skórna zależy zaś od mikrobioty jelit. Jak? Przeczytaj!

Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw swojego maila

i otrzymuj najnowsze informacje
ze świata mikrobiomu.

Podanie adresu e-mail oraz kliknięcie „zapisz się” oznacza zgodę na otrzymywanie wiadomości o produktach lub usługach, promocjach oraz nowościach dot. Healthily Sp. z o.o. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem. Zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, w naszej Polityce prywatności.