zdjecie-o-nas-2

Kim jesteśmy?

Instytut Mikrobiomiki powstał jako inicjatywa trzech firm, których wspólnym celem jest poprawa zdrowia i jakości życia poprzez innowacyjne podejście do mikrobiomu.

Łączymy kompetencje z wielu dziedzin od mikrobiologii przez biotechnologię, chemię, socjologię po informatykę i ekonomię.
ŁĄCZY NAS PASJA

  • Firma BioticFoods zajmująca się produkcją szczepów bakteryjnych.
  • Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej New Line Clinics zajmujący się analizą próbek kału.
  • Spółka Healthily zajmująca się nowymi technologiami.

Pierwszym projektem naszego zespołu, który udostępniamy dla pacjentów, jest metoda likwidacji dysbiozy jelitowej za pomocą precyzyjnie dobranych probiotyków o właściwościach eubiotycznych.

Pracujemy nad kolejnymi projektami, których celem jest poprawa zdrowia poprzez współpracę z mikrobiomem.
NASZA MISJA
Odkrycie mikrobioty i tego, jak wpływa na ludzkie zdrowie, to przełom w medycynie. Instytut Mikrobiomiki powstał po to, by promować i wykorzystywać zdobycze nauki o mikroorganizmach w sposób precyzyjny i naukowy.

Mikroorganizmy znajdziemy w jelitach, na skórze, w drogach oddechowych, w układzie moczowo-płciowym czy mleku matki. Większość z nich to coś więcej niż „dobre bakterie”. Pełnią one funkcje podstawowe dla ludzkiego zdrowia:

  • metaboliczne,
  • fizjologiczne,
  • regulacyjne,
  • obronne,
  • produkują witaminy.

Są również niezbędne dla utrzymania równowagi neurochemicznej i hormonalnej.

Wszystkie organizmy wyższe żyjące na ziemi funkcjonują w podobny sposób, jako złożone superorganizmy. To fundamentalna zasada natury, która wynika z historii ewolucji życia na ziemi.

Dopóki nie odkryto mikrobiomiki, medycyna skupiała się wyłącznie na ciele człowieka, pomijając kluczowy dla zdrowia element. Często w trakcie leczenia przeróżnych dolegliwości dochodzi do niezamierzonego uszkodzenia mikrobioty.

Uszkodzenie mikrobioty osłabia naturalny system obronny człowieka. Staje się on wówczas bardziej podatny na infekcje, choroby metaboliczne i zapalne. W rezultacie większość mieszkańców krajów rozwiniętych wraz z wiekiem zaczyna przyjmować rosnącą liczbę leków, co jeszcze bardziej zaburza równowagę superorganizmu, tworząc efekt błędnego koła.

Uwzględnienie mikrobiomu jako ważnego elementu zdrowia pozwoli nam żyć nie tylko dłużej, ale przede wszystkim lepiej.

_g8a0423

Co nas inspiruje?

Instytut Mikrobiomiki został powołany w celu promowania i wykorzystywania zdobyczy jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej nauki – mikrobiomiki.

_g8a0464

Odkąd dowiedziono, iż organizm człowieka to w istocie superorganizm składający się z ludzkiego ciała oraz zamieszkującej je mikrobioty, stało się jasne, że należy zmienić podejście do ludzkiego zdrowia.

Mikroorganizmy zamieszkują przeróżne układy i przestrzenie naszego ciała. Znajdziemy je w jelitach, na skórze, w drogach oddechowych, w układzie moczowo-płciowym czy mleku matek. Większość tych mikrobów to coś więcej niż „dobre bakterie”. Pełnią one bowiem krytyczne funkcje metaboliczne, fizjologiczne, regulacyjne i obronne oraz produkują witaminy niezbędne dla ludzkiego zdrowia i życia.

_g8a0505

Tymczasem większość stosowanych procedur medycznych koncentruje się wyłącznie na organizmie człowieka. Często dochodzi do niezamierzonego uszkodzenia mikrobioty i w konsekwencji do rozwoju epidemii tzw. chorób cywilizacyjnych.

Uszkodzenie mikrobioty osłabia naturalny system obronny człowieka. Staje się on wówczas bardziej podatny na infekcje, choroby metaboliczne i zapalne. W rezultacie większość mieszkańców krajów rozwiniętych wraz z wiekiem zaczyna przyjmować rosnącą liczbę leków, co jeszcze bardziej zaburza równowagę superorganizmu, tworząc efekt błędnego koła.

_g8a0519

Mikrobiota zamieszkująca ludzkie ciało wpływa na jego neurochemiczną i endokrynologiczną regulację, tworząc swego rodzaju sprężenie zwrotne z organizmem gospodarza. Sytuacja ta nie jest wyjątkowa dla człowieka. Wszystkie organizmy wyższe żyjące na ziemi funkcjonują w podobny sposób, jako złożone superorganizmy. Można zatem mówić o fundamentalnej zasadzie natury, która wynika z historii ewolucji życia na ziemi.

Naszym zdaniem nadszedł czas, by uwzględniać mikrobiotę jako istotny element ludzkiego zdrowia. Jesteśmy przekonani, że pozwoli nam to żyć nie tylko dłużej, ale przede wszystkim lepiej.

Wiedza

Co po zakończeniu planu probiotycznego? Jak utrzymać eubiozę?

Jak na co dzień dbać o mikrobiotę? Skuteczne sposoby

Barbara Dąbrowska-Górska

Jak nadkwasota i niedokwasota osłabiają żołądek i mikrobiotę?

Dzięki wysokiej kwasowości żołądek chroni przed bakteriami. Niedokwasota i nadkwasota osłabiają funkcje żołądka. W ich przywróceniu pomagają probiotyki.

Barbara Dąbrowska-Górska

Dieta w zespole jelita drażliwego – poradnik żywieniowy dla pacjentów z IBS

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekłe zaburzenie układu pokarmowego, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć IBS nie jest chorobą zagrażającą życiu, może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie i…

Adam Drzewiecki

Zostaw swojego maila

i otrzymuj najnowsze informacje
ze świata mikrobiomu.